Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Dla dentystów

Implanty Bytom

Spotkanie z dentystą

Z jakiegoś powodu, jednym z najczęstszych lęków, jakie odczuwamy jako społeczeństwo, jest... Lęk przed wizytą u stomatologa. Dlaczego tak się dzieje? Istnieją różne teorie, mniej lub bardziej przekonujące. Prawda jest jednak taka, że każda z osób,

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Dla dentystów Implanty Bytom
która decyduje się na to, by odwiedzać gabinet dentystyczny najrzadziej, jak to tylko możliwe, będzie miała szereg własnych argumentów na poparcie swojego - dość irracjonalnego - zachowania. Dentysta dla wielu ludzi nie jest po prostu ulubionym lekarzem. Inni twierdzą, że stomatolog to w ogóle nie jest lekarz... Ilu ludzi, tyle podejść. Warto jednak pamiętać, że zadaniem dentysty jest dbanie o nasz zdrowy uśmiech. Sami możemy dbać o niego najlepiej, jak potrafimy, jednak kontrolne wizyty są czymś naturalnym, powszechnym i nie należy się ich obawiać! Jeśli spotkaliśmy się z tym problemem w rodzinie i ktoś z naszych bliskich celowo unika wizyty u dentysty (i nie wynika to zwyczajnie z jego zapracowania lub zwykłego braku czasu), to dobrze byłoby porozmawiać i wytłumaczyć tej osobie, że popełnia błąd, rezygnując ze spotkania ze swoim stomatologiem.


Co to jednak oznacza w praktyce?

Po czym poznać, że dentysta jest dobry w tym, co robi i że można mu w stu procentach zaufać? Jak znaleźć takiego specjalistę od leczenia zębów, który poradzi sobie z każdym, najtrudniejszym nawet przypadkiem i do tego zrobi to tak, by pacjent w trakcie wizyty nie odczuwał ani typowego bólu, ani nawet psychicznego dyskomfortu? Najlepszych dentystów wyróżnia kilka podstawowych cech. A oto te najważniejsze, na które pacjenci powinni zawsze zwracać uwagę.

Pierwsza z nich - profesjonalizm. Niby rzecz banalna, ale jednak dobry stomatolog musi być profesjonalny. Co to jednak oznacza w praktyce? Między innymi ciągłe dążenie do bycia lepszym w swoim fachu, które będzie się objawiać uczestnictwem w szkoleniach i zdobywaniem wiedzy na własną rękę. Sam gabinet dentystyczny też może sporo powiedzieć o pracujących w nim osobach. Im bardziej nowoczesny on będzie, tym lepiej, bo to oznacza, że stomatolodzy potrafią korzystać z nowatorskich technologii i modernistycznych sprzętów, dzięki czemu są w stanie zaoferować pacjentom znacznie więcej. Nauka cały czas prze do przodu. Lekarze muszą więc ciągle się doszkalać, by nie pozostać w tyle.


Twój stomatolog może też wesprzeć cię

Na samą myśl o tym, że masz odwiedzić gabinet dentystyczny, dostajesz ataku paniki, nawet jeśli zapisałeś się na typową kontrolę uzębienia? Najprawdopodobniej masz więc do czynienia z typowym lękiem przed dentystą, czyli bardzo popularną fobią, z którą zmaga się tysiące ludzi na całym świecie. Najlepszym sposobem na jej pokonanie jest technika nazywana ekspozycją. Nie jesteś w stanie zwalczyć swojej fobii, jeżeli cały czas będziesz unikać wywołujących ją sytuacji. Musisz się niestety z nimi zmierzyć. Rób to jednak na spokojnie, by uniknąć pogłębienia i nasilenia lęku.

Dobrze by było, gdyby twój dentysta dowiedział się o twojej fobii. Przy najbliższej okazji opowiedz mu o swoich problemach i strachu. Powiedz, że cierpisz na fobię przed dentystą i wytłumacz, jak ciężkie są dla ciebie tego rodzaju wizyty. Gdy podzielisz się z drugą osobą swoimi obawami, od razu zrobi ci się trochę lepiej. Twój stomatolog może też wesprzeć cię w twoim procesie leczenia. Być może nawet sam zaproponuje ci, byś podczas pierwszych kilku wizyt ograniczył się wyłącznie do rozmowy z nim, zamiast od razu poddawać się skomplikowanym zabiegom.


Jak przełamać lęk przed dentystą?

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.



© 2019 http://dla-dentystow.gazeta.klodzko.pl/