Jak wygląda współczesna stomatologia? - Dla dentystów

Endodonta Bytom

Dbanie o zęby

Jednym z lekarzy, który niezbyt dobrze jest kojarzony i często wzbudza wśród pacjentów strach zamiast zaufania, jest bez wątpienia lekarz dentysta. Tymczasem prawdą jest, że ci z nas, którzy dbają o zęby, a gabinety stomatologiczne odwiedzają jedynie kon

Jak wygląda współczesna stomatologia? - Dla dentystów Endodonta Bytom
trolnie, nie tylko nie muszą się niczego obawiać, ale i cieszą się wspaniałym uśmiechem.
Stomatolog ponadto wcale nie jest wrogiem pacjenta, gdyż często właśnie dzięki wizytom kontrolnym wykrywa niewielkie ubytki w początkowym stanie. Dbanie więc o zęby powinno polegać nie tylko na regularnym ich szczotkowaniu, ale równie regularnych wizytach kontrolnych. Leczenie ubytków w zębie w ich początkowym stanie jest nieporównywalnie łatwiejsze, a i gabinet dentystyczny przy takim leczeniu nie kojarzy się z cierpieniem. Zresztą nawet przy ubytkach poważniejszych, obecnie do każdego zabiegu można zaordynować znieczulenie i zapomnieć o jakimkolwiek bólu. Jednakże warto polecać odwiedzanie dentystów w celach kontrolnych, ponieważ takie wizyty praktycznie leczenie wykluczają.


Jak również w periodontologii która również

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Profesja

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Dentysta dogłębnie skontroluję stan naszego uzębienia

Zęby są szczególnie ważnym elementem naszego układu trawienia - pozwalają na odgryzanie kęsów, oraz rozdrabnianiu pokarmu co sprawia, że możemy łatwiej go przełykać i trawić. Dzięki zębom możemy także swobodnie mówić, oraz uśmiechać się - pełnią one więc także funkcję estetyczną. W końcu chyba każdy z nas marzy o pięknie wyglądających, mlecznobiałych zębach i pragnie by służyły one jak najdłużej. Dlatego też musimy szczególnie dbać o stan naszego uzębienia poprzez regularne mycie zębów, nitkowanie, unikanie jedzenia słodyczy, oraz wizyty kontrolne u stomatologa. Dbanie o odpowiedni stan naszych zębów jest ważny także dlatego gdyż niezadbane i nieleczone zęby przyczyniają się do rozwoju bakterii w jamie ustnej, co z kolei prowadzi do o wiele poważniejszych powikłań, takich jak np. infekcja dolnych dróg oddechowych, zapalenie mózgu lun nerek. Wszystkie te schorzenia mogą brać się z nieleczonej próchnicy, ponieważ bakterie wytwarzające się w jej wyniku mogą swobodnie przedostawać się z jamy ustnej do innych narządów naszego ciała. Dlatego też tak ważne jest nie tylko regularne dbanie o zęby, lecz także odwiedzać co jakiś czas gabinet dentystyczny. Dentysta dogłębnie skontroluję stan naszego uzębienia, oraz doradzi nam w jaki sposób odpowiednio dbać o nasze żeby; wykona także różnego rodzaju zabiegi usprawniające ich stan - uzupełnienie braków w uzębieniu, usunięcie próchniczny lub wadliwego zęba. Warto więc zadbać o stan naszych zębów i jamy ustnej, gdyż ich zaniedbanie może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń i powikłań.


Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.


Koszt takiej wizyty mieści się w

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i niewątpliwie dodaje uroku każdemu. Zdrowe zęby są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, gdyż nieleczona próchnica może wywołać wiele przewlekłych schorzeń.
Aby zminimalizować strach przed wizytą warto postawić na nowoczesny i renomowany gabinet dentystyczny, gdzie doświadczony dentysta wprowadzi pacjenta we wszystkie szczegóły.
W przypadku dzieci bardzo ważne jest aby stomatolog miał odpowiednie podejście. Dzięki temu malec bez obaw usiądzie na fotelu i nie będzie utrudniał wykonywania poszczególnych zabiegów.
Kilkulatka warto zabrać na wizytę adaptacyjną, w czasie której stomatolog zapoznaje małego pacjenta z podstawowym sprzętem i swoim gabinetem. Koszt takiej wizyty mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.
Najczęściej w poczekalni znajduje się również przytulny, kolorowy kącik w którym małe dziecko może spokojnie oczekiwać na swoją kolej. Niekiedy konieczne jest również wykonanie prześwietlenia, aby sprawdzić stan korzeni i miazgi zęba. W tym celu wykorzystywana jest specjalna aparatura rentgenowska.



© 2019 http://dla-dentystow.gazeta.klodzko.pl/