gabinet stomatologiczny zabrze - Dla dentystów

dentysta zabrze

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która zawiera w sobie elementy z dwóch obszernych dziedzin medycyny, to jest zahacza o stomatologię oraz chirurgię. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym leczenie

gabinet stomatologiczny zabrze - Dla dentystów dentysta zabrze
m jamy ustnej i jej okolic. Zakres zabiegów stomatologii chirurgicznej jest dość szeroki, jednak najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych jest usunięcie zęba, czyli tak zwana ekstrakcja zęba. Ponadto do zabiegów należących do działu chirurgii stomatologicznej można zaliczyć podcinanie wędzidełek warg i języka, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku czy resekcje wierzchołka korzeni. Chirurgia stomatologiczna stanowi szeroki dział stomatologii, ponieważ istnieje wiele zabiegów wykonywanych w jamie ustnej i przyległych okolicach. Zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, który jest najczęściej wykonywany w gabinetach stomatologicznych, jest ekstrakcja zęba. Zabieg usuwania zęba następuje w momencie, kiedy nie da się go już wyleczyć lub kiedy jego usunięcie jest konieczne z innych powodów.


Jak pokonać lęk przed leczeniem stomatologicznym

Każda zdrowa jednostka czasem się czegoś boi i obawia, ponieważ lęk jest jedną z najbardziej podstawowych emocji. Część osób odczuwa lęk przed pójściem do dentysty, ponieważ leczenie stomatologiczne może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Ponadto niektóre osoby mogły nabawić się lęku przed dentystą jako dzieci, gdzie pierwsza wizyta u lekarza stomatologa mogła być źle zapamiętana. Z tego powodu też spora część gabinetów stomatologicznych oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne, które mają oswoić dziecko z gabinetem i określonymi procedurami, takimi jak szerokie otwieranie buzi. Lęk przed wizytą u dentysty może mieć różnorakie podłoże, ale dzięki zastosowaniu określonych metod może się znacznie zmniejszyć lub odejść w niepamięć. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz dentysta jest po, żeby leczyć i utrzymywać w zdrowiu nasze zęby. Ponadto przed wizytą można uprzedzić stomatologa o naszych obawach i poprosić o wytłumaczenie pewnych wykonywanych procedur, co może zmniejszyć lęk przed nieznanym.


Jak wygląda fluoryzacja zębów

Fluoryzacja bywa co jakiś czas obowiązkowo przeprowadzana w szkołach podstawowych. Jaki jest jednak cel fluoryzacji i czym dokładnie jest? Fluoryzacja polega na niczym innym, jak na nałożeniu specjalnego żelu na zęby, który zawiera duże stężenie fluoru. Pierwiastek ten uodparnia szkliwo zębów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga mineralizację szkliwa. Fluoryzacja zębów jest więc zabiegiem wykonywanym w ramach profilaktyki przed próchnicą zębów. Warto więc raz na jakiś czas poddać się temu zabiegowi, ponieważ chroni on nasze zęby przed próchnicą. Gabinety stomatologiczne oferują fluoryzację w ramach działu profilaktyki stomatologicznej. Mimo że jest to zabieg mający chronić zęby to nie dla każdego fluoryzacja jest dobrym pomysłem, dlatego najpierw warto zasięgnąć rady stomatologa. Sam zabieg fluoryzacji jest nieinwazyjny i bezpieczny dla szkliwa, przeciwwskazaniem może być jednak niekorzystna reakcja organizmu na nadmiar fluoru. Jeśli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań, to fluoryzacja jest zdecydowanie korzystnym zabiegiem pomagającym w utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu.


Endodoncja

Stomatologia, która jest szerokim działem medycyny, posiada wiele różnych specjalizacji. Jedną z najistotniejszych specjalizacji jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi tak zwana endodoncja. Endodoncja, będąca działem stomatologii zachowawczej, zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. W ofertach poszczególnych gabinetów stomatologicznych często można spotkać nazwę endodoncja mikroskopowa. Jest to nic innego, jak leczenie kanałowe zębów przy pomocy mikroskopu, który pozwala na większą precyzję oraz dokładniejsze czyszczenie kanałów. Leczenie endodontyczne wykonuje się przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi zęba lub ze wskazań protetycznych przed założeniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe zęba wykonuje się przy użyciu specjalnych narzędzi umożliwiających usunięcie zakażonej tkanki, czyszczenie kanałów oraz ich dezynfekcję. Po wykonaniu czyszczenia kanałów i komory zęba ubytki wypełnia się specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe oraz leczenie endodontyczne są nazwami na ten sam rodzaj zabiegu.



© 2019 http://dla-dentystow.gazeta.klodzko.pl/